"אלוהים לא יצר שום מחלה, ללא יצירת התרופה שנגדה, מלבד הזקנה" (מהקוראן)

המידע בבלוג זה נועד להגביר את המודעות על רפואה טבעית, ואיננו מהווה תחליף לאבחנה או לטיפול רפואי אישי

יום שישי, 25 במרץ 2011

הודו ורפואת האיסלאם

לפני כחודש ימים הוזמנתי להשתתף בכנס על רפואת האיסלאם בעיר אליגרה (Aligrah) שבהודו. אחרי לא מעט התלבטויות עליתי על טיסה קצרה מעמאן (חמש וחצי שעות) ונחתתי בדלהי. אף אחד בארץ לא הכיר את העיר המוסלמית אליה מועדות פניי, ומסתבר שגם בהודו היא לא ידועה. לקח לי 3 שעות להתברבר עד שעליתי על אוטובוס "ישיר" לאליגרה, כשנסיעה של 160 ק"מ ארכה כשבע שעות. נסיעה קשה ודחוסת אנשים במסלול צר בין כפרים, כשכל פעם גבר אחר באוטובוס מנסה את קסמיו בלפתח עמי שיחה, שצלחה תמיד בחוסר הבנה ועייפות מתלאות הדרך. המשכתי את הנסיעה בריקשה כשהנהג מעוטר ב"מנדי" (חינה מקומית, בתמונה) לצביעת שיערו. לראשונה נגלתה לפניי העיר ה"אבודה", עמוסת גברים ברחובותיה המאובקים כשרק לעיתים נדירות ניגלת אשה מכוסה ברעלה ומעטיי שחורים. פרופסור אנסארי קיבל את פניי בחום והנחה ללוות אותי לחדרי. מים חמים לא היו במקלחת וכמות היתושים שהתעופפו בחדר ומצצו את דמי עלתה על כמות היתושים שעקצו אותי ביערות קנדה. הבנתי שהיתושים כאן הם כגברים המקומיים, שרק מנסים לפלרטט ואם אפשר "לקבל מנת דם" או אנרגיה. הובהר לי חד משמעית שאסור לי להסתובב בעיר, כי לא מקובל כאן שנשים תסתובבנה לבדן, לא ביום ולא בלילה. גישה לאינטרנט לא הייתה והרגשתי מנותקת מהעולם שבחוץ.

יופי מקומי
שלא תשכח לשטוף...AMU (אוניברסיטת אליגרה המוסלמית) היא אחת משבע האוניברסיטאות הטובות בעולם (כך טוען לפחות אחד הסטודנטים המקומיים). גרים באליגרה 35,000 סטודנטים מתוך 50,000 התושבים. בכנס השתתפו כמאה הודים וכעשרה אורחים זרים כמוני, אשר הגיעו מסוריה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות, אוזבקיסטן, תורכיה וגרמניה. ההיסטוריה של רפואת האיסלאם מתחילה לפני כ-800 שנה בתקופת ימי הביניים. למעשה כל מרפא שחי תחת שליטת ארצות ערב בתקופה זו (כדוגמת ספרד האנדלוסית) נחשב כעוסק ברפואת האיסלאם (כרמב"ם). כיום היא ידועה בשם Unani medicine.    

משתתפי הכנס 2011

הפקולטה לרפואת האיסלאם


 


הרצתי בכנס על "טיפולים מסורתיים בישראל לאי פיריון וחולשה מינית". הרחבתי על ארבעה צמחי מרפא שמטיבים עם המערכת ההורמונלית של האשה והגבר. צמח הזלוע (כלך חרמוני) שגדל במרומי החרמון ונחשב כ"וויאגרה טבעית". הגה מצויה שמחזקת את הגוף ומשפרת את תאי הזרע של הגבר. הדודא הרפואי שעוד מתקופת התנ"ך מהללים אותו לטיפול בעקרות נשים. וכן אבקת תמר זכרי שטוב מעין כמוהו לפיריון של שני המינים. הסברתי, כי על סמך מחקרים שלי ברפואה העממית השמאן/ הש'יח/ המרפא מתבונן בהתנהגותו של בעל החיים שמקודש לו (הדב לאינדיאני והגמל לערבי) וכך הוא לומד כיצד לרפא עם צמחים שנמצאים בסביבתו הטבעית.

תמר מצוי Phoenix dactylifera  

דודא רפואי Mandragora autumnalis 
 


כלך חרמוני Ferula hermonis

ואם נחזור למקורות שלנו היהודיים, נמצא בכתבים הקדושים, בשיריו של שלמה המלך, שהיה עטוף בהרמון של נשים ("וַיְהִי לוֹ נָשִׁים שָׂרוֹת שְׁבַע מֵאוֹת וּפִלַגְשִׁים שְׁלֹשׁ מֵאוֹת"), רמז לסגולותיו המופלאות של צמח הכלך החרמוני (זלוע) לעורר את יצר האהבה. על כך הוא כותב בשיר השירים, פרק ד':

הִנָּךְ יָפָה רַעְיָתִי הִנָּךְ יָפָה, עֵינַיִךְ יוֹנִים, מִבַּעַד לְצַמָּתֵךְ; שַׂעְרֵךְ כְּעֵדֶר הָעִזִּים, שֶׁגָּלְשׁוּ מֵהַר גִּלְעָד׃ שִׁנַּיִךְ כְּעֵדֶר הַקְּצוּבוֹת, שֶׁעָלוּ מִן־הָרַחְצָה; שֶׁכֻּלָּם מַתְאִימוֹת, וְשַׁכֻּלָה אֵין בָּהֶם׃ כְּחוּט הַשָּׁנִי שִׂפְתֹתַיִךְ, וּמִדְבָּרֵיךְ נָאוֶה; כְּפֶלַח הָרִמּוֹן רַקָּתֵךְ, מִבַּעַד לְצַמָּתֵךְ׃ כְּמִגְדַּל דָּוִיד צַוָּארֵךְ, בָּנוּי לְתַלְפִּיּוֹת; אֶלֶף הַמָּגֵן תָּלוּי עָלָיו, כֹּל שִׁלְטֵי הַגִּבּוֹרִים׃ שְׁנֵי שָׁדַיִךְ כִּשְׁנֵי עֳפָרִים תְּאוֹמֵי צְבִיָּה; הָרוֹעִים בַּשּׁוֹשַׁנִּים׃ עַד שֶׁיָּפוּחַ הַיּוֹם, וְנָסוּ הַצְּלָלִים; אֵלֶךְ לִי אֶל־הַר הַמּוֹר, וְאֶל־גִּבְעַת הַלְּבוֹנָה׃ כֻּלָּךְ יָפָה רַעְיָתִי, וּמוּם אֵין בָּךְ׃ אִתִּי מִלְּבָנוֹן כַּלָּה, אִתִּי מִלְּבָנוֹן תָּבוֹאִי; תָּשׁוּרִי מֵרֹאשׁ אֲמָנָה, מֵרֹאשׁ שְׂנִיר וְחֶרְמוֹן, מִמְּעֹנוֹת אֲרָיוֹת, מֵהַרְרֵי נְמֵרִים׃ לִבַּבְתִּנִי אֲחֹתִי כַלָּה; לִבַּבְתִּינִי בְּאַחַד (בְּאַחַת) מֵעֵינַיִךְ, בְּאַחַד עֲנָק מִצַּוְּרֹנָיִךְ׃ מַה־יָּפוּ דֹדַיִךְ אֲחֹתִי כַלָּה; מַה־טֹּבוּ דֹדַיִךְ מִיַּיִן, וְרֵיחַ שְׁמָנַיִךְ מִכָּל־בְּשָׂמִים׃ נֹפֶת תִּטֹּפְנָה שִׂפְתוֹתַיִךְ כַּלָּה; דְּבַשׁ וְחָלָב תַּחַת לְשׁוֹנֵךְ, וְרֵיחַ שַׂלְמֹתַיִךְ כְּרֵיחַ לְבָנוֹן׃ גַּן נָעוּל אֲחֹתִי כַלָּה; גַּל נָעוּל מַעְיָן חָתוּם׃ שְׁלָחַיִךְ פַּרְדֵּס רִמּוֹנִים, עִם פְּרִי מְגָדִים; כְּפָרִים עִם־נְרָדִים׃ נֵרְדְּ וְכַרְכֹּם, קָנֶה וְקִנָּמוֹן, עִם כָּל־עֲצֵי לְבוֹנָה; מֹר וַאֲהָלוֹת, עִם כָּל־רָאשֵׁי בְשָׂמִים׃ מַעְיַן גַּנִּים, בְּאֵר מַיִם חַיִּים; וְנֹזְלִים מִן־לְבָנוֹן׃ עוּרִי צָפוֹן וּבוֹאִי תֵימָן, הָפִיחִי גַנִּי יִזְּלוּ בְשָׂמָיו; יָבֹא דוֹדִי לְגַנּוֹ, וְיֹאכַל פְּרִי מְגָדָיו׃

"כֻּלָּךְ יָפָה רַעְיָתִי"...רמז לצמח הכלך החרמוני. אכן, ריחו המבושם של צמח הזלוע לא מועט בערכו מריחם הטוב של המור והלבונה "אֵלֶךְ לִי אֶל־הַר הַמּוֹר, וְאֶל־גִּבְעַת הַלְּבוֹנָה". וכן לא בנקל מוצאים את הצמח וצריך להעפיל עד לפסגות החרמון... "מֵרֹאשׁ שְׂנִיר וְחֶרְמוֹן". אולם, מאמציו של שלמה המלך אינם לחינם. ידוע לו כי התשוקה והיצר המיני מתעצמים עם השימוש בזלוע. שלמה מיטב לתאר את תשוקתו לנשותיו ובה בעת גם את אהבתו הגדולה לצמח המפתה " נֹפֶת תִּטֹּפְנָה שִׂפְתוֹתַיִךְ כַּלָּה; דְּבַשׁ וְחָלָב תַּחַת לְשׁוֹנֵךְ, וְרֵיחַ שַׂלְמֹתַיִךְ כְּרֵיחַ לְבָנוֹן". בתחילה הוא כותב " גַּן נָעוּל אֲחֹתִי כַלָּה; גַּל נָעוּל מַעְיָן חָתוּם", אולם עם מציאת הזלוע המצב מתהפך עליו לטובה "מַעְיַן גַּנִּים, בְּאֵר מַיִם חַיִּים; וְנֹזְלִים מִן־לְבָנוֹן"...

ניתן לרכוש את דבש הזלוע בקליניקה של "אוליב". הדבש בדוק ומנוסה כמעורר מיני טבעי ובריא.
טלפון להזמנות 054.7949.149

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה